ENRICH - Manuscriptorium

pokročiléHledat


zavřít index Rozšíření výrazu ve vzoru (přídá několik znaků podle aktuálně vybrané řádky rejstříku) Zkrácení výrazu ve vzoru (odebere poslení znak ze vzoru) Předchozí stránka Předchozí řádka Následující řádka Následující stránka Přelistovat na transliterované položky SLOVO 'Heslo'

Moje knihovnaUložit výběr jako Statickou kolekci

Omlouváme se, nejprve je nutné se přihlásit!Rychlé vícejazyčné vyhledávání

Popis dokumentu


Údaje o vydání

Datum posledního zpracování v Manuscriptoriu:20.9.2010

Základní informace

Místo uložení: Praha

Knihovna: Knihovna národního muzea v Praze

Signatura: 1 A b 1

Titul: Rukopis zelenohorský

palimpsest

Obsah

Jazyk textu: čeština

Rukopis obsahuje zlomky dvou epických básní, první z nich se nazývá "sněmy" a je závěrem zpěvu, v němž se líčí právní uspořádání rodového majetku. Druhá báseň "Libušin soud", pojednává o sporu bratří Chrudoše a Šťáhlava o dědictví po otci Klenovici.

Fyzický popis

Popis předlohy

Popis psací látky

Psací látka

pergamen

Rozsah

2 dvojlisty

Poznámka

22 x 16 cm

Popis vazby

Vazba

bez vazby

Dodatečné informace

Seznam literatury

Literatura

Velmi početná a obsáhlá literatura k RKZ a rukopisné otázce obecně spolu s vědeckými studiemi k jednotlivým stránkám rozboru RKZ je shrnuta ve zvláštním sborníku Národního muzea (SNM, řada C - Literární historie, sv. XIII. - XIV., 1968/69) nazvaném "Rukopisy královédvorský a zelenohorský", Národní muzeum, Academia Praha, 1969.

Literatura

Vědecká veřejnost se od té doby problémem RKZ v podstatě nezabývala. Přehled o literatuře a bádání zejména laické veřejnosti v době po vydání výše zmíněného sborníku lze najít na webových stránkách České společnosti rukopisné http://kix.fsv.cvut.cz/rkz/.